راههای درست مواجهه با استرس های زندگی

کاهش استرس

استرس چیست؟ استرس چیزی نیست جز پاسخ بدن شما به فشارهای روحی و ذهنی.

برخی از استرس ها میتوانند مفید باشند چنانچه شما را در داشتن عملکرد بهتر برای غلبه بر موقعیت یا موقعیتهای ایجاد کننده آن کمک کنند، اما مشکل زمانیست که نتوان این استرس ها را مدیریت کرد و به جای اینکه به ما کمک کند تا بهتر باشیم، خود تبدیل به یک مشکل میشود و اینجاست که ما باید به دنبال برطرف کردن این حس باشیم در غیر اینصورت باعث سرخوردگی و ناامیدی ما شده و  ما در موقعیت بدتری که افسردگی نام دارد قرار خواهیم گرفت.

وقتی استرس تمام وجود ما رو فرا میگیرد بر تمام ابعاد زندگی ما اثرگذار خواهد بود، بر روابط ما، یر حالات و روحیات ما و همانطور که میدانید بر سلامت جسمی مان اثرگذار خواهد بود.

خوب پس چطور میتوانیم استرس هایمان را مدیریت کنیم و چطور میتوانیم اجازه ندهیم که بر ما اثر نامطلوب و بازدارنده داشته باشد.

 

زمانی که بیش از اندازه استرس درون ما وجود دارد چه اتفاقی برای بدنتان رخ میدهد ؟

تأثیرات استرس روی بدن ما بسیار زیاد است. در زیر نمونه هایی از مواردی که می توانند تحت تأثیر عدم مدیریت استرس قرار بگیرند بیان میشود:

 • سیستم ایمنی بدن: اگر به مدت طولانی  استرس داشته باشیم ، سیستم ایمنی بدن ما به خطر می افتد و باعث می شود مستعد عفونت های بسیار مکرر باشیم. حتی در چنین مواقعی بیماری های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا شیوع پیدا می کنند.
 • سیتستم اسکلتی-عضلانی: استرس بر روی عضلات ما اثر میگذارد، در این مواقع ماهیچه ها سفت میشوند یا دچار ضربان پرشی خواهند شد، در چنین مواقعی سردردهای ناشی از تنش شایع میشوند.
 • دستگاه تنفسی: وقتی فرد تحت استرس است قلب سریعتر می تپد. این امر در واقع می تواند شرایط دیگری مانند آسم یا حملات پنیک ایجاد کند.
 • سیستم قلبی-عروقی:ادامه استرس زیاد می تواند اثرات نامطلوبی بر قلب و سایر ارگان های مرتبط با آن داشته باشد. اینها می توانند به مشکلات فشار خون منجر شود و اثرات نامطلوبی بر سایر اعضای بدن بگذارد.

 

راههای نادرست مواجهه با استرس

یکی از راههای مقابله با استرس خوردن الکل برای فراموش کردن ناراحتی هاست. خوردن الکل راه مبارزه نیست و حتی زمانی که اثر الکل از بین برود شما را افسرده تر خواهد کرد.

راه دیگر کشیدن سیگار یا مصرف مواد است، در صورت عدم بررسی سوء مصرف میتواند مشکلات بزرگتری را ایجاد کند.

خوردن های افراطی ناشی از استرس و حالات بد روحی نیز راهی نادرست است چرا که در نهایت شما مواد غذایی و تنقلات مضر و بدون سلامت را مصرف میکنید. همچنین در این میان شما بر آنچه میخورید کنترل نخواهید داشت و مشکل اضافه وزن پیدا خواهید کرد.

 

راههای درست مواجهه با استرس

یکی از مشکلات دنیای امروز افزایش هر روزه استرس در زندگی است اما لازم است که آن را به عنوان بخشی از زندگیمان بپذیریم و اجازه ندهیم بر زندگیمان مسلط شود و با توانایی در مدیریت استرسهایمان میتوانیم به موفقیت بیشتری دست پیدا کنیم

 

 •  نگرش در این راه فاکتور مهمیست؛ زمانی که احساس بی میلی، غرق شدن و گوشه گیری میکنیم همه این حالات میتوانند در ما ناتوانی و ضعف ایجاد کنند، این زمان است که بر رفتار، عملکرد و افکار ما نیز تاثیر بدی خواهند داشت.

در این زمان نگرشمان را تغییر دهیم مثلا می توانیم افکار گذشته خود را به خود یادآوری کنیم که زمانی که تصمیم گرفتیم پدر و مادر باشیم و این تصمیم را با حس خوب گرفتیم اینکه والدینی با فرزندان دوست داشتنی و شاد باشیم ، یا زمانی که کار جدیدمان را راه اندازی کردیم قلب و ذهنمان پر بود از ایده و امید و چقدر از تلاش و کوشش برای موفقیت در کسب و کار خشنود بودیم، یا اینکه واقعاً دلمان زندگی بهتر از این میخواهد پس برای هدفمان تلاش میکنیم و نمیگذاریم مشکلات گذرا جلوی راهمان را بگیرند و ….

 

 • مواجه شدن با مسائلی که رخ میدهند میتواند بر کاهش استرس کمک کنند؛ هرچند انجام قسمت سختی از کار باشد یا داشتن اختلاف یا عدم توافق با دوست یا همکاری باشد یا جلسه ای نا خوشایند که شما علاقه ای به شرکت به آن ندارید اما باید بلاخره آن را برگزار کنید، لین عدم مواجهه و انجام ندادن آن هر روز و هر روز شما رو رها نمیکند و با گذشت زمان استرس شما بدتر خواهد شد، پس یک بار برای همیشه با آن مواجه شوید.

برخی کارها و گفتگوها به هرحال باید انجام شوند و خود به خود رفع نمیشوند با غقب انداختن انها فقط بار روانی آن را بر خود تحمیل میکنید چه بسا هنگامی که خود را با چنین موقعیت هایی مواجه میکنید متوجه میشوید که آنچنان  که گمان میکردید هم سخت و آزار دهنده نبوده و حتی اگر هم بود شما انجامش دادید و تمام شد  🙂

 

 • اگر در کارهایتان الوبت بندی داشته باشید و کارهای مهم را زودتر انجام دهید به مقدار قابل توجهی استرس ناشی از مورد بازخواست قرار گرفتن یا در موقعیت متشنج بودن با فردی دیگر را کاهش خواهید داد. باقی گذاشتن کارها تا لحظه آخر برای هر فردی استرس آور است.

 

 • ار یافتن راه حل برای مشکلات لذت ببرید و از آن به عنوان فرصتی برای یادگیری استفاده کنید؛ انسان های مضطرب همواره از اینکه اشتباه کنند و کاری را اشتباه انجام دهند میترسند. با چالش ها به عنوان فرصتی برای توسعه مهارت های خود استفاده کنید که میتواند موقعیت های پر استرس بالقوه را به اتفاقات مثبت تبدیل کند.

 

 • گذراندن زمان شخصی میتواند به کاهش استرس کمک کند؛ ما نیاز داریم که باطری خودمان را شارژ مجدد کنیم پس زمانی را برای لذت و هیجان در زندگیتان برنامه ریزی کنید، وقت گذراندن با دوستان، اقوام، ورزش کردن یا هر گونه فعالیت خوشایند سالم میتواند ذهن شما رو از مسائل استرس زا دور کند و به شما کمک میکند که نگاهی متعادل به زندگی داشته باشید.

 

 • اجازه دهید به شما کمک کنند: با مطرح کردن مشکلات با نزدیکانمان میتوانیم از حمایت آن ها برخوردار شویم، آنها میتوانند با ما همدردی کنند که خود احساسی بهتر در ما ایجاد میکند یا میتوانند به ما راه حلی نیز ارائه دهند. گفتن مشکلات به کسانی که مورد اعتمادمان هستند میتواند از استرس ما کم کند.

البته حواستان باشد که تمام زمان هایی که با چنین افرادی هستید به طرح مشکلات و استرس هایتان سپری نشود و با یکدیگر زمانی را خوش بگذرانید و تفریح کنید در غیر اینصورت رابطه شما به رابطه ای استرس زا و خسته کننده تبدیل میشود.

 • مراقبت از خودمان یکی از مهمترین ها در اجتناب از استرس است؛ مراقبت تغذیه خود باشیم، غذای سالم مصرف کنیم، الگوی خواب درستی داشته باشیم و  ورزش کنیم ، اینها راههای حفظ سلامتی هستند.

همچنین بخوانید: هیچ چیز درست پیش نمیره اگه تو به خودت باور نداشته باشی

 چگونه مثبت اندیش باشیم

من نمیتوانم را غدقن کن

غلبه بر ترس

برگرفته از trystressmanagement

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *